Průkaz vůdce malého plavidla - VMP

Průkaz vůdce malého plavidla obsahuje několik kategorií, které můžete volitelně kombinovat dle vaší potřeby. K získání průkazu musíte složit příslušné zkoušky, na které vás připravíme během našich kurzů a výcviků. S průkazem můžete plout po řekách i jezerech v ČR i v zahraničí, případně i na moři v příbřežní oblasti.

Vyberte si z níže uvedených variant ty pravé pro vás a udělejte první krok pro získání průkazu. Přihlaste se do našeho kurzu.

DARUJTE KURZ VMP

Kategorie průkazu

Základní kategorie

M20

Kategorie pro plavbu s motorovou lodí do 20 m délky a do výkonu motoru 20 kW. Nutné složit pouze zkoušku z teorie M.

M

Stejná kategorie jako M20, jen vám umožňuje plout na lodi s neomezeným výkonem motoru. Nutné složit nejprve zkoušku z praxe M a poté zkoušku z teorie M.

Rozšířené kategorie

S20

Kategorie pro plavbu s plachetnicí do 20 m délky a do 20 m2 plochy plachet. K získání této kategorie je potřeba složit zkoušku z teorie M a z teorie S.

S

Stejná kategorie jako S20 jen vás neomezuje plochou plachet. K získání této kategorie je potřeba složit nejprve zkoušku z praxe S a poté zkoušku z teorie M a z teorie S.

MPZ C

Tato kategorie pouze rozšíří váš průkaz (nelze ji získat samostatně) o možnost plavby na moři do 1 námořní míle (1,8 km) od pevniny nebo od pobřežních ostrovů. V praxi tedy můžete plout na ostrov vzdálený 3,6 km. K získání tohoto rozšíření je potřeba složit zkoušku z teorie MPZ C.

M24

Kategorie M24 rozšíří váš průkaz o možnost řídit motorovou loď do délky 24 m bez omezení výkonu motoru. Pro její získání je potřeba věk nejméně 20 let, vlastnictví kategorie M alespoň 4 roky a úspěšné složení praktické zkoušky M24.

Přípravné kurzy na zkoušky

Kurz teorie

Na teoretickém kurzu vás seznámíme s pravidly plavebního provozu, plavební naukou a s nutnou výbavou plavidla tak, abyste byli schopni bezpečné plavby, a zároveň vás připravíme na závěrečnou zkoušku z teorie.

Kurz probíhá vždy o víkendu. V sobotu od 9 do 15 h školíme teorii M (1 h pauza na oběd), v neděli dopoledne od 9 do 12 h teorii MPZ C a poté po obědě od 13 do 15 h teorii S. Kurz probíhá v některé z učeben v Praze, vždy podle počtu zúčastněných. Konkrétní adresu se dovíte vždy včas před kurzem.

Výcvik praxe

Během 4,5 hodinového výcviku (doba pro jednu kategorii) vás naučíme ovládat motorovou loď (M) případně i plachetnici (S), podle toho, jaké kategorie průkazu si zvolíte. Naučíme vás přípravu a kontrolu lodě před vyplutím, řízení loďe v plavebním provozu, proplouvaní plavební komorou, přistávací manévry a řešení krizových situací.

Součástí výcviku praxe je i zkouška z praxe v souladu s předepsanou osnovou Plavebního úřadu, na které vás vyzkoušíme z dovedností, které se během výcviku naučíte. Po složení zkoušky vám vystavíme osvědčení o ověření praktických dovedností. Toto osvědčení potřebujete k připuštění k závěrečné zkoušce z teorie. Výcvik se koná v Praze na Vltavě, vyplouváme vždy od Železničního mostu na Výtoni.

Termín výcviku praxe řešíme vždy během kurzu teorie. Pokud nepotřebujete absolvovat kurz teorie, můžete se přihlásit jenom do výcviku praxe VMP.

Závěrečné zkoušky

Zkouška praxe

Jak jsme již zmiňovali výše, zkouška z praxe je součástí výcviku praxe. Pokud máte potřebné znalosti a dovednosti k ovládání lodi a potřebujete pouze získat osvědčení o praktických dovednostech, pokračujte na ověření praxe VMP.

Závěrečná teoretická zkouška

Závěrečnou zkoušku z teorie skládáte formou počítačového testu na jedné z poboček Plavebního úřadu (Praha, Děčín, Přerov). Pokud si děláte více kategorií průkazu, skládáte všechny testy ihned za sebou. Průkazy bývají připraveny k vyzvednutí již v den zkoušky.

Podmínky pro připuštění ke zkoušce z teorie

  • podaná žádost opatřená průkazovým fotem a kolkem 500 Kč
  • potvrzení o způsobilosti řízení plavidla od praktického lékaře
  • osvědčení o praktických dovednostech (obdržíte od nás po vykonání zkoušky z praxe)
Ideální je, pokud nám donesete potřebné dokumenty během kurzů a my za vás vyřídíme jejich dodání na Plavební úřad včetně rezervace termínu zkoušky.

Chcete se s námi raději poradit ohledně výběru kurzu a zeptat na vše potřebné? Zanechte nám váš e-mail a my se s vámi co nejdříve spojíme.

Ceny

 

V ceně kurzu jsou zahrnuta učební skripta, nápoje a oběd. Ceny nezahrnují kolek 500 Kč.
Online

Ceny teorie VMP

*Ceny jsou uvedeny s DPH
Teorie M202 900 Kč
Teorie S20700 Kč
Teorie MPZ C900 Kč
Practise

Ceny včetně praxe VMP

Teorie M20 + praxe M6 800 Kč
Teorie S20 + praxe S4 600 Kč
Together

Vše dohromady

Teorie + praxe
(M + S + MPZ C)
11 000 Kč
*Ceny jsou uvedeny s DPH

Co je potřeba s sebou

Na kurz teorie

Na kurz teorie nic nepotřebujete. Vše dostanete od nás. Pokud nám donesete dokumenty potřebné k tomu, abyste byli připuštěni ke zkoušce z teorie (průkazové foto, kolek nebo 500 Kč, potvrzení od lékaře), dodáme je na plavební úřad za vás a zbavíme vás starostí.

Na výcvik praxe

Na výcvik praxe potřebujete s sebou především odhodlání naučit se řídit loď. Na plachetnici doporučujeme vzít si sluneční brýle, čepici a oblečení do větru, případně podle počasí. Na motorovou loď stačí klasické oblečení, je zakryta a vytápěna.

Na závěrečnou zkoušku z teorie

Pokud nám donesete potřebné dokumenty v průběhu kurzu, budete potřebovat pouze občanský průkaz, všechny dokumenty už budou od nás dodány na Plavebním úřadě

Termíny kurzů teorie

Teorií vše začíná. Přihlaste se na kurz teorie v jednom z termínů a v dalším kroku vyberte, jaké kurzy chcete absolvovat. Termín výcviku praxe a zkoušky z teorie domlouváme vždy na kurzu teorie.

25. - 26. 7. 2020
29. - 30. 8. 2020
3. - 4. 10. 2020

Online kurz VMP

Připravili jsme pro vás možnost online kurzu. Pokud tedy nechcete být vzhledem k aktuální situaci na kurzu přítomni, můžete se učit z našich online videí, která jsou obsahově totožná s klasickým kurzem - více informací zde.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte.